Algemeen
WAGENINGEN - Atletiekvereniging Generaal Michaëlis draagt op 5 mei opnieuw het bevrijdingsvuur van Wageningen naar Best. Met deze estafetteloop houdt de vereniging de boodschap van vrijheid levend en zichtbaar.
Voordat we ‘onze’ bevrijding gaan vieren, moeten we eerst even stilstaan bij waar bevrijding voor staat. Voor onze jongere generatie was leven in vrijheid een vanzelfsprekendheid tot een paar jaar geleden. De oorlog in Oekraïne is toch wel heel dichtbij. Ook in Best worden Oekraïense vluchtelingen opgevangen, die alles hebben moeten achterlaten en soms ook echt niks meer hebben. Hun mannen en vaders zijn nog aan het vechten, als ze tenminste nog leven… En verder woeden er nog vele andere oorlogen op de wereld….
Daarom willen we weer extra stilstaan bij de dodenherdenking en de bevrijding op 4 en 5 mei. Ook dit jaar zal AV Generaal Michaëlis aanwezig zijn bij de dodenherdenking op 4 mei in het Kruispark. Wij zullen hierbij ook onze jongere leden betrekken, omdat herdenken en bevrijden niet alleen voor de ouderen zijn. Wij willen ook hen een stukje bewustwording meegeven. Na deze herdenking in Best, zullen de lopers en begeleiders van AVGM vertrekken naar Wageningen, voor de ceremonie bij Hotel de Wereld, waar uiteindelijk de Duitse capitulatie werd ondertekend op zaterdag 5 mei 1945.
Het is alweer de zestiende keer dat AV Generaal Michaëlis het bevrijdingsvuur van Wageningen naar Best brengt. Op dinsdag 5 mei wordt het vuur in estafettevorm van Wageningen, via de zogeheten Corridorroute (de route die de geallieerden volgden richting Wageningen, maar nu in omgekeerde richting), naar ’s-Hertogenbosch gebracht. Tijdens het bevrijdingsfestival in Den Bosch wordt het bevrijdingsvuur overhandigd aan een bekende Nederlander, die het vuur zal ontsteken.
Vervolgens gaat de route verder richting Best. We verzamelen vervolgens bij de atletiekbaan van atletiekvereniging Generaal Michaëlis vanwaar we gezamenlijk met het bevrijdingsvuur naar het centrum van Best zullen lopen. In het centrum van Best zal één van de lopers, samen met de burgemeester, het bevrijdingsvuur in Best ontsteken. Na deze ceremonie, eindigt de avond dan in een gezellig samenzijn op het Dorpsplein.
fotobijschrift Ook dit jaar brengt AVGM via een estafette loop het bevrijdingsvuur van Wageningen naar Best
tekst Ronnie van Dortmont, Peter Eshuis
foto Ronnie van Dortmont
